loader

Je hypotéka vždy tou nejlepší volbou pro bydlení?

Přečtěte si náš článek a zjistěte, jestli se dnes ještě vyplatí vlastní bydlení formou hypotéky.

Vlastní bydlení na hypotéku je zajisté dobrou investicí - šetří vedlejší náklady za pronájem, vlastněná nemovitost se dá jednoduše prodat nebo zdědit.  

Avšak situace na realitním trhu je již delší dobu velice nepředvídatelná. Dochází k velkému nárůstu hypotečních sazeb, aktuálně se běžně setkáváme i s výší přes 5 % p.a. Prudce rostou také ceny energií, stavebních materiálů a očekává se až 15% inflace. Na druhé straně však růst mezd ani zdaleka nekopíruje růst nákladů. 

 

Hpoteka2

Neschopnost splácet může vést až k dražbě nemovitosti

Razantní navýšení hypotečních sazeb pocítí zejména klienti, které v nejbližším roce nebo dvou čeká změna fixace. Zároveň nejrizikovější skupinou jsou ti, kteří spláceli jen tak tak již v době příznivých sazeb. To je důvodem k očekávání zvýšené míry platební neschopnosti klientů , která může vést k situaci, kdy banka bude chtít splatit celou částku včetně úroků, tedy k tzv. zesplatnění úvěru. Dotčený klient přichází o možnost měsíčních splátek, musí splatit vše najednou ve stanovené lhůtě, která bývá zpravidla 30 dní. Výsledkem bývá dražba nemovitosti. 

 

Každá situace má své řešení

Předně je potřeba důkladně si rozmyslet, zda finančně navýšení splátek hypotéky i ostatních nákladů zvládnete. Pokud pro vás už dosud bylo zvládání vše splácet na hraně, vyhlídky nejsou dobré. V tu chvíli je potřeba zvážit všechny okolnosti a rozhodnout se, zda je opravdu nutné vlastnit nemovitost za každou cenu. 

Jakékoli výpadky nebo odklady pravidelných splátek problém jen zhoršují a můžete se velice rychle dostat do dluhové spirály, jejímž výsledkem bývá zpravidla insolvenční řízení. 

Nájemní bydlení je v dnešní době ve světě poměrně běžné. Kupříkladu v sousedním Německu takto bydlí až 50 % populace. Přejít do pronájmu je v takové situaci nejrychlejší a nejlevnější řešení, byť se toto rozhodnutí na začátku zdá hodně těžké. 

Hypoteka1

 

Prodat se dá i nemovitost se 100% hypotékou

Díky rychlému růstu cen nemovitostí v posledních 2 letech lze dobře prodat dokonce i nemovitosti, na které klienti v dobách, kdy to bylo ještě možné, čerpali 100 % hypotéky. Z prodeje tedy nejen zaplatí celý zůstatek hypotéky, ale je zde i velká pravděpodobnost, že jim značná část financí ještě zůstane. 

 

Pomůžeme vám

Bylo vám již doručeno zesplatnění hypotečního úvěru, anebo vaše finanční situace naznačuje, že by vás tento problém mohl brzy potkat? Neváhejte a kontaktujte Realitní a investorský fond. Jsme profesionální partner při rychlém nákupu nemovitostí. Zanechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme.