loader

Výkup nemovitosti za hotové, kdy a komu se vyplatí?

Může nastat situace, že potřebujete opravdu rychle peníze, a v ten moment je často nejrychlejším řešením prodat svoji nemovitosti za hotové. Jak to ale vlastně funguje a je to Vůbec výhodné?

rifas_vykup_aktualita

Přestože se může na první pohled zdát, že výkup nemovitostí je nevýhodná služba, v praxi existuje celá řada situací, kdy rychlý výkup za hotové peníze znamená pro majitele zajímavé řešení. Zvláště pokud vezmete v potaz minimální starosti okolo a fakt, že výkup probíhá bez zprostředkovatele, a majitel tak ušetří provizi realitní kanceláře a další související náklady.

 

Kolik peněz dostanete?

I laikovi v oboru je zpravidla jasné, že pokud takovou nabídku využije, tak pravděpodobně nezíská
100 % tržní ceny za svou nemovitost. Výměnou za rychlost a minimum starostí tak musí nabídnout určitou slevu.  Nejčastěji se požaduje sleva kolem 20 %, která tvoří hrubou marži obchodníka s nemovitostí. Vyšší provize než při prodeji přes realitní kancelář  je hlavně z důvodu rizika, které na sebe vykupující přebírá v podobě, že prodej může trvat dlouho či nemovitost neprodá za částku, kterou odhadoval.

 

Kdy tento způsob prodeje nemovitosti využijete?

Prodej nemovitosti za hotové zpravidla využívají klienti, kteří potřebují rychle získat peníze z prodeje své nemovitosti. Mezi nejčastější důvody patří:

  • Rozvod manželství, kdy klienti řeší spoustu záležitostí a věnovat čas prodeji nemovitosti pro ně není prioritou.
  • Podobná situace mnohdy nastane také v dědickém řízení, zvláště pokud jsou mezi dědici neshody
  • Různě provázané prodeje vlastní nemovitosti spojené s koupí další nemovitosti, kdy je zapotřebí rychle získat hotovost.

Pak je zde část klientů, kteří nemohou prodat nemovitost klasickým způsobem z důvodu právních vad nebo omezení s nakládáním své nemovitosti. Typickým příkladem je zahájená exekuce, která znemožňuje majiteli převést nemovitost. Majitel tak musí vypořádat exekuci z vlastních zdrojů, což bývá problém. Velkým rizikem bývají samotní majitelé nebo dokonce realitní kanceláře, které se snaží přesvědčit kupujícího, aby souhlasil s použitím svých prostředků na výplatu dluhů váznoucích na nemovitosti. Zde se lehce může stát, že kupující uhradí část peněz na dluhy majitele a nemovitost se nakonec nepovede převést. Tyto případy končí zpravidla u soudu.

Existují však i nemovitosti, u kterých vlastník při využití výkupu nemovitostí získá plnou tržní cenu. A to především v situaci, kdy nemovitost nabízí určitý potenciál. V dnešní době není výjimkou, že investor, který nabízí rychlý výkup, tak nemovitost kompletně zrekonstruuje. U větších objektů se nabízí vyčlenění bytových jednotek, rekolaudace nebytových prostor na byty apod. O nemovitosti v původním stavu nebo nestandardních velikostí je mezi běžnými klienty poměrně malý zájem a investor, který dokáže odhalit budoucí potenciál, tak velmi často uhradí plnou tržní cenu.

 

Na co si dát pozor?

Společnost, které svoji nemovitost prodáte: Vybírejte mezi ověřenými společnostmi, které jsou na trhu již delší dobu.

Kolik za prodej reálně dostanete: Dejte si pozor na skryté poplatky a chtějte znát výslednou částku, kterou dostanete předem.

Rychlost: Kdy budete mít peníze na účtu.

 

Slovo závěrem

Přímý výkup nemovitosti za hotové nemusí vždy nutně znamenat finanční ztrátu, naopak může vyřešit složitou situaci majitele. Záleží tedy především na aktuálních podmínkách a okolnostech, za jakých je potřeba konkrétní nemovitost prodat. A na misku vah poté položit plusy a mínusy takového kroku. 

V každém případě platí, že pro tento krok by měl majitel upřednostnit zkušenou a zavedenou společnost před realitními žraloky a překupníky. Seriózní investor zpravidla majiteli sám namodeluje scénář výkupu v porovnání s klasickým prodejem a nechá na něm, zda upřednostní rychlost výplaty peněz nebo bude zkoušet docílit maximální ceny. Zkušená společnost si navíc poradí s veškerými překážkami, které mohou nastat v průběhu převodu nemovitosti, a je tak vysoký předpoklad, že vše proběhne bez komplikací.

Náš realitní a investorský fond vám zaručuje profesionální přístup, maximální možnou částku za výkup a rychlost celého procesu.